🖤 Při nákupu nad 3.000 Kč dárek - vyberte si, co se vám líbí v košíku 🔥

Kdo stojí za DYKKA?

Čauky mňauky,

já jsem Kateřina a DYKKA je můj ♡ projekt!

Proč?

Protože se odmítám omezovat stereotypy, normami a očekáváními druhých lidí. Byla jsem holčička ostříhaná podle hrnce, hrála si a autíčkama, lezla na stromy, nahlas krkala a mluvila sprostě. A vždycky jí bylo jedno kdo si co o tom myslí. (Díky mami!)

Zůstalo do teď, jen už se snažím nekrkat nahlas. Absolutně odmítám se podřizovat sociálním konstruktům, hlavně těm, co nesedí do mojí vize spokojeného života a chci tuhle možnost popřát i dalším lidem.

Proč??

Plně respektuji autonomii každého člověka a jeho právo na to se cítit a vypadat tak, ja on sám chce. Snad u mě najdeš produkty, které ti pomůžou cítit se skvěle. Věřím, že láska je bezvýhradní a jen spokojený člověk může šířit positive vibes dál. Tvoje tělo, tvoje volba... Nikomu do toho nic není.

A ano! Ke spokojenosti může u někoho přispět optimalizace vzhledu, ale může to být i naplnění v intimním životě. Proto postupně rozšiřuju shopík i o erotické pomůcky, kondomy a lubrikanty, které vám s tím rozhodně dokážou pomoct zpříjemnit si den. Navíc mají vždy tak cool design, že se za ně nebudeš muset stydět!

Proč???

Na DYKKU vybírám jen vegan produkty, protože věřím, že nemusíme ubližovat zvířátkům pro vlastní potěšení/dobro/užitek, říkej tomu, jak chceš. Snažím se spolupracovat s lokálními dodavateli a vždy hledám řešení prvně v našich luzích a hájích.

Doufám, že tady brzo představím další členy mého týmu, ale zatím je to one girl show. Každý balíček, který si u mě objednáš prochází mýma rukama, sama ti píšu vzkaz i posílám maily. A zbožňuju to!

 

Takže feel free to be you! A hezký nákupy. Díky, že see tady se mnou!

PS: Chceš se se mnou o něco podělit? Budu moc ráda! Dej mi vědět třeba na mail, nebo mi napiš na Instagramu.

 

A měj krásný den 

Kateřina

nejspíš she/her

 

Katerina-z-DYKKA

 

LGBTQ+ proti přírodě: Existují queer živočichové?

„Tady to gé el bé té, to je proti přírodě!“ rozohní se občas někdo v internetové diskuzi. Je to ale pravda?

S čím přišli lidé a co znala příroda dlouho před námi, je předmětem vědeckého bádání. A právě díky výzkumům víme, že sexuální chování mezi živočichy stejného pohlaví není vlastní jen člověku rozumnému, ale i více než 1 500 dalších tvorů! 

LGBTQ-proti-prirode-Existuji-queer zivocichove

A to není všechno: zvířecí říše zná taky více než dvě pohlaví a jejich změny. Na všechna zvířátka čas nemáme, ale můžeme si něco říct o těch nejroztomilejších z nich:

Tučňáci

Že se tučňáci páří nejen ve dvojicích samec-samice, nýbrž i samec-samec a samice-samice, věděl už britský mořeplavec George Murray Levick, který žil na přelomu devatenáctého a dvacátého století. Chováním roztomilých opeřenců byl natolik zděšen, že si poznatky o jejich sexualitě psal do svého deníku raději řeckým písmem, aby se o nich nedozvěděla veřejnost. To se mu však nepoštěstilo a zhruba o sto let později jeho paměti zveřejnil vědecký časopis Polar Record, který se zabývá výzkumem Arktidy a Antarktidy. 

Patrně nejznámějšími queer tučňáky se stali Roy a Silo, dva samečci z newyorské zoo. Personál zoologické zahrady si všiml, že mezi sebou provádějí námluvy, dokonce se jeden z nich pokoušel vysedět kamínek, a tak bylo oběma ptákům podstrčeno opravdové vejce s tučňákem, jehož biologičtí rodiče se o něm nemohli postarat. Vylíhla se jim tučňáčice, která dostala jméno Tango a po níž je pojmenována dětská publikace And Tango Makes Three („A s Tango jsou tři“, je to také narážka na anglické pořekadlo „it takes two to tango“ neboli „jedna ruka netleská“).

Hlemýždi

Hlemýžď čili šnek je tvor takzvaně hermafroditní, což znamená, že má jak samčí, tak i samičí pohlavní orgány. Ba co víc, mohou se rozmnožovat i sami se sebou! 

To je možná někdy lepší varianta než si najít partnerstvo k páření. Hlemýždí sex má totiž k romantice daleko: po námluvách na sebe tito dva tvorové přilnou a začnou na sebe vystřelovat jehličky ve tvaru nože. Jejich cílem je zabránit, aby druhý hlemýžď vypustil do první sperma. Kdo z těchto dvou prohraje, odnosí vajíčka.

LGBTQ-proti-prirode-Existuji-queer zivocichove-2

Šimpanzi bonobo

Bonobové mají pověst mírumilovných primátů, kteří řeší jakékoliv spory sexem. A vůbec přitom neřeší, co má jejich soupeř mezi nohama.

Na druhou stranu, nějaké rozdíly mezi pohlavími přece jen dělají: tito šimpanzi žijí v matriarchální společnosti, což znamená, že jim vládnou samice. Postavení jednotlivých samců se pak odvíjí od toho, jaké postavení měla jejich matka.

Což jsou také situace, při nichž přece jen mezi bonoby dochází k nějakému násilí: když samice útočí na níže postaveného samce.

Ústřice

Tito mořští tvorečkové nemají nejspíš šanci poznat genderovou dysforii, a to nejen proto, že neznají gender, nýbrž i proto, že dovedou sami od sebe změnit pohlaví.

Nestává se však, že by ústřice měnily pohlaví každý den. Ve skutečnosti ho změní v průměru dvakrát za sezónu.

LGBTQ-proti-prirode-Existuji-queer zivocichove-3

Lvi

A nyní bude borec na konec, nebo spíš borka.

Když se řeknou lvi, představíme si samce s majestátní hřívou, obklopené samicemi, které chodí na lov… a které jsou bez hřívy. 

Poslední dobou se však v médiích objevují příklady lvic, které začínají být k nerozeznání od lvů. Když se pak se samci páří, vypadá to, jako by měli spolu sex dva samečci. Opak je ale pravdou.

 

Na to se dá říct jediné: královny, slaaaay!



4 queer evropské destinace, kde vám bude teplo jako nikdy... doslova

Finišujete plány na léto? Naplánujte si dovolenou nebo prázdniny v jedné z těchto evropských LGBTQ+ destinací a budete mít další důvod se těšit na nejteplejší období v roce!

top-4-queer-evropske-destinace

4. Mykonos

Mykonos je jeden z řeckých ostrovů patřících do souostroví Kyklady a také oblíbené místo výletnictva a cestovatelstva. Dokonce i toho, které je queer: V sedmdesátých letech dvacátého století tu totiž vznikl bar jménem Pierro’s, který fungoval jako turistická bašta a klub pro gaye, dokonce se v něm mihla i taková Tina Turner... Původní klub bohužel zanikl v roce 2008, nicméně podnik nadále funguje pod názvem Voodoo.

3. Florencie

Florencii nejspíš znáte z hodin dějepisu jako jedno z center italské renesance, mimo jiné taky spjaté s vynálezcem Leonardem da Vincim. Je to ale také jedno z míst, kde v té samé doby kvetl sex mezi muži, a to přesto, že za něj hrozil trest smrti. Ten už ale naštěstí skončil v propadlišti dějin a dnes už se ve Florencii nemusíte za svou lGBT+ identitu stydět. Ba co víc, v roce 1974 tu vznikla první italská gay diskotéka zvaná Tabasco, a i když už nefunguje, můžete jí alespoň vzdát čest na náměstí svaté Cecílie.

2. Barcelona

Barcelona, to je město proslulé svými plážemi a architektonickými skvosty – víte ale taky, že se tu první pochod LGBT+ hrdost uskutečnil už v roce 1977? Ve městě ale nebylo vždy veselo, třeba rok před letní olympiádou v roce 1991, kdy v Parku citadely byla zavražděna transgender sexuální pracovnice Sonia Rescalvo a které byl na tomtéž místě postaven památník. Na závěr ale přihoďme něco pozitivního: Barcelona je taky domovem LGBT+ nakladatelství Egales.

1. Marseille: pochod hrdosti

Marseille je jedno z nejznámějších letních letovisek a bylo by zvláštní, kdyby se v něm nevyskytovali žádní queer lidé. Minulý rok tu tradice zdejších pochodů hrdosti oslavila třicáté narozeniny a rozhodně to nevypadá, že letošní léto bude studené…



LGBTQ+ práva ve Španělsku

Španělsko, to je země oliv, slunce, moderního umění a nekonečného chillu. Jak se ale tváří a tvářila na práva LGBTQ+ lidí?

lgbt-prava-spanelsko 

Ve Španělském království mohly nedávno transgender osoby slavit: Úřední pohlaví si nově mohou změnit od šestnácti let a nemusí podstupovat hormonální léčbu, psychologické vyšetření ani rekonstrukční operace. Na druhou stranu, tato jihoevropská země stále uznává jen dvě úřední pohlaví, a to mužské a ženské, což komplikuje život nebinárním lidem.

V minulosti byla situace LGBTQ+ osob horší. Během diktatury Franciska Franka v letech 1939 až 1975 byl pohlavní styk mezi osobami stejného úředního pohlaví nezákonný, kvůli takže jako v hromadě dalších zemí kvůli němu skončila celá řada lidí za mřížemi. Poté, co Francisco Franco zemřel a Španělsko se vrátilo k monarchii, se atmosféra uvolnila a postupem času si LGBTQ+ lidé vydobyli další práva, například manželství pro všechny v roce 2005.

Na svědomí ho má právník, aktivista a bývalý madridský zastupitel Pedro Zerolo (✝ 2015). Dnes jsou po něm pojmenována dvě španělská náměstí: jedno v madridské čtvrti Chueca a druhé v Seville. Kdo v Madridu byl, ví, že je to jeden z jensympatičejších hoodů v celém městě.

 

pedro-zerolo-spnelsky-lgbtq-aktivista-jesus-santos-dykka

Pedro Zerolo & Jesús Santos, Zroj: Vanitatis

 

I dnešní španělské stars stojí za zmínku! Mezi nejznámější z nich patří nejspíš režisér Pedro Almodóvar, který je gay, nebo Ada Colau, bývalá starostka Barcelony a zároveň bisexuální žena. Současné stars jsou herecká i milostná dvojka Los Javis - Javier Calvo a Javier Ambrossi, kteří byli také v porotě Drag Race España. Když se bavíme o Španělsku, rozhodně nemůžeme vynechat zpěvačku, herečku a queer aktivistku a electrodivu Samanthu Hudson, která se proslavila díky kontroverznímu songu Maricón, za který si dokonce vysloužila exkomunikaci z církve. Máte svoji oblíbenou "queer celebritu"? Dejte vědět! Ráda ji připíšu!

Vyrážíte na queer cesty po Španělsku? Pak určitě nesmíte vynechat v Madridu čtvrť Chueca, Gaixample v Barceloně nebo některý z top queer spotů na Kanárech. Kanáry jsou kapitola sama o sobě... Tak třeba zase v dalším článku. 

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz