Prosím pozor! Objednávky od neděle (17.9.) do úterý (19.9.) odešlu ve středu 20.9. Dopřála jsem si 3 dny offline a vyrazila do lesa :) Díky za pochopení a ve sředu se budu zase těšit! Kateřina

Co je to cisnormativita

Co je to cisnormativita

 

„Nemůžeš říkat, že ženy menstruují, to je cisnormativní!“

 

Možná jste na tuto nebo podobnou větu narazili*y a lámali jste si hlavu nad tím, co tím chtěl básník říct.

 

Cisnormativita ale není literární pojem –je to označení situace, kdy bereme cisgender osoby (tedy ty, které nejsou trans*) jako jediné správné, a ty, které cis nejsou, ignorujeme nebo považujeme za špatné.

 

Příklady cisnormativity

 

Výše jsme si ukázali*y jeden z příkladů cisnormativity: představu, že všechny ženy a pouze ony menstruují (protože transgender ženy menstruovat nemůžou, dokonce ani všechny cisgender ženy ne, stejně tak mohou menstruovat někteří transgender muži nebo nebinární lidé). Cisnormativita vypadá ale i jindak:

 

 

  • Představa, že každý člověk je cis. Když se s někým seznámíme a dotyčný se nám představí jako muž nebo žena, většinou se domníváme, že ho jako muže, respektive ženu, bere okolí od narození. Abychom ho začali*y brát jako transgender osobu, musela by se dotyčná osoba vyoutovat.
  • Očekávání, že ženy mají určité pohlavní orgány a muži jiné. Obvykle se domníváme, že každá žena má vaječníky, dělohu, vaginu a vulvu a že každý muž má penis a varlata. Jakmile nějaký muž nebo nějaká žena z této představy vybočuje, budí podezření nebo nepřijetí ostatních. A pokud je člověk nebinární nebo intersex, setkává se s otázkou, co že to má mezi nohama.
  • Ignorování nebinárních lidí. 21. století ve střední Evropě pořád nepočítá s tím, že existují i jiní lidé než muži a ženy.

 

 

Proč je cisnormativita problém?

 

Pokud společnost popírá naši existenci, je těžké v ní fungovat. Cisnormativita ztěžuje život trans* lidem a zabraňuje jim v dostupné zdravotní péči (jestliže zdravotnický personál nepočítá s lidmi, kteří nejsou cis, těžko jim pomůže), životě bez předsudků a celkovém přijetí.

 

Jak s cisnormativitou bojovat?

 

Ačkoliv to vypadá, že cisnormativita je natolik rozšířená, že je jakýkoliv boj s ní předem prohraný, není tomu tak. Každý*á z nás má možnost udělat svět pro trans* lidi inkluzivnější, a to například těmito způsoby:

 

  1. Tím, že nebudeme předpokládat, že ostatní jsou cisgender, ledaže by se k této identitě sami*y hlásili*y.
  2. Budeme podporovat viditelnost ne-cis lidí, například sdílením zpráv o nich na sociálních sítích.
  3. Když někde vidíme příklad cisnormativity, upozorníme na to.
Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz