🖤 Při nákupu nad 3.000 Kč dárek - vyberte si, co se vám líbí v košíku 🔥

LGBTQ+ proti přírodě: Existují queer živočichové?

„Tady to gé el bé té, to je proti přírodě!“ rozohní se občas někdo v internetové diskuzi. Je to ale pravda?

S čím přišli lidé a co znala příroda dlouho před námi, je předmětem vědeckého bádání. A právě díky výzkumům víme, že sexuální chování mezi živočichy stejného pohlaví není vlastní jen člověku rozumnému, ale i více než 1 500 dalších tvorů! 

LGBTQ-proti-prirode-Existuji-queer zivocichove

A to není všechno: zvířecí říše zná taky více než dvě pohlaví a jejich změny. Na všechna zvířátka čas nemáme, ale můžeme si něco říct o těch nejroztomilejších z nich:

Tučňáci

Že se tučňáci páří nejen ve dvojicích samec-samice, nýbrž i samec-samec a samice-samice, věděl už britský mořeplavec George Murray Levick, který žil na přelomu devatenáctého a dvacátého století. Chováním roztomilých opeřenců byl natolik zděšen, že si poznatky o jejich sexualitě psal do svého deníku raději řeckým písmem, aby se o nich nedozvěděla veřejnost. To se mu však nepoštěstilo a zhruba o sto let později jeho paměti zveřejnil vědecký časopis Polar Record, který se zabývá výzkumem Arktidy a Antarktidy. 

Patrně nejznámějšími queer tučňáky se stali Roy a Silo, dva samečci z newyorské zoo. Personál zoologické zahrady si všiml, že mezi sebou provádějí námluvy, dokonce se jeden z nich pokoušel vysedět kamínek, a tak bylo oběma ptákům podstrčeno opravdové vejce s tučňákem, jehož biologičtí rodiče se o něm nemohli postarat. Vylíhla se jim tučňáčice, která dostala jméno Tango a po níž je pojmenována dětská publikace And Tango Makes Three („A s Tango jsou tři“, je to také narážka na anglické pořekadlo „it takes two to tango“ neboli „jedna ruka netleská“).

Hlemýždi

Hlemýžď čili šnek je tvor takzvaně hermafroditní, což znamená, že má jak samčí, tak i samičí pohlavní orgány. Ba co víc, mohou se rozmnožovat i sami se sebou! 

To je možná někdy lepší varianta než si najít partnerstvo k páření. Hlemýždí sex má totiž k romantice daleko: po námluvách na sebe tito dva tvorové přilnou a začnou na sebe vystřelovat jehličky ve tvaru nože. Jejich cílem je zabránit, aby druhý hlemýžď vypustil do první sperma. Kdo z těchto dvou prohraje, odnosí vajíčka.

LGBTQ-proti-prirode-Existuji-queer zivocichove-2

Šimpanzi bonobo

Bonobové mají pověst mírumilovných primátů, kteří řeší jakékoliv spory sexem. A vůbec přitom neřeší, co má jejich soupeř mezi nohama.

Na druhou stranu, nějaké rozdíly mezi pohlavími přece jen dělají: tito šimpanzi žijí v matriarchální společnosti, což znamená, že jim vládnou samice. Postavení jednotlivých samců se pak odvíjí od toho, jaké postavení měla jejich matka.

Což jsou také situace, při nichž přece jen mezi bonoby dochází k nějakému násilí: když samice útočí na níže postaveného samce.

Ústřice

Tito mořští tvorečkové nemají nejspíš šanci poznat genderovou dysforii, a to nejen proto, že neznají gender, nýbrž i proto, že dovedou sami od sebe změnit pohlaví.

Nestává se však, že by ústřice měnily pohlaví každý den. Ve skutečnosti ho změní v průměru dvakrát za sezónu.

LGBTQ-proti-prirode-Existuji-queer zivocichove-3

Lvi

A nyní bude borec na konec, nebo spíš borka.

Když se řeknou lvi, představíme si samce s majestátní hřívou, obklopené samicemi, které chodí na lov… a které jsou bez hřívy. 

Poslední dobou se však v médiích objevují příklady lvic, které začínají být k nerozeznání od lvů. Když se pak se samci páří, vypadá to, jako by měli spolu sex dva samečci. Opak je ale pravdou.

 

Na to se dá říct jediné: královny, slaaaay!Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz