Prosím pozor! Objednávky od neděle (17.9.) do úterý (19.9.) odešlu ve středu 20.9. Dopřála jsem si 3 dny offline a vyrazila do lesa :) Díky za pochopení a ve sředu se budu zase těšit! Kateřina

Co je to heteronormativita

Co je to heteronormativita

Koupíte si dámský časopis a najdete v něm článek 10 tipů, jak sbalit muže na dovolené. Koupíte si pánský časopis a najdete v něm fotky spoře oděných a vyzývavě nalíčených žen. 

Ale… Už jste někdy četli*y v dámském časopise článek 10 tipů, jak sbalit ženu na dovolené? A viděli*y jste v pánském časopise napůl svlečeného modela?

Pokud ano, nejspíš se jednalo o queer časopis.

Vítejte ve světě heteronormativity. 

WTF, co to sakra je?!

Heteronormativita je odborný název pro stav, kdy se jako společnost chováme a tváříme, že heterosexualita je jediná správná nebo dokonce existující sexuální orientace. 

Projevuje se mnoha způsoby. Jedním z nich jsou výše zmíněné lifestylové časopisy, které nepočítají s tím, že by jejich čtenářstvo bylo homo-, bi- nebo třeba pansexuální. Dalším příkladem heteronormativity jsou lidé, kteří se druhých ptají: „Tak co, kdy už se vdáš? Kdy nám ukážeš ženicha / nevěstu?“, aniž by je napadlo, že v České republice dosud nebylo schváleno manželství pro všechny.

Heteronormativitu ale najdeme i ve školství a zdravotnictví. V sexuální výchově se seznamuje se sexem především z pohledu heterosexuálních lidí. Osoby, které se věnují psychoterapii, nemusí vědět nic o asexualitě, a tak mohou asexuální lidi považovat za traumatizované.

 

Z výše zmíněného si už asi odvodíme, proč je heteronormativita špatná:

  1. Ignoruje fakt, že na světě existují miliony lidí, kteří nejsou heterosexuální.
  2. Vytváří v lidech pocit, že jiná než heterosexuální orientace je zvláštní, divná a možná i nepřípustná.
  3. Brání heterosexuálním lidem (a samozřejmě i nejen jim) dozvědět se víc o jiných sexuálních orientacích.
  4. Vyvolává v lidech s homosexuální, bisexuální, pansexuální, asexuální i další orientací pocit méněcennosti a nepatřičnosti.

 

Když tedy víme, že je heteronormativita špatná, jak se jí můžeme bránit?

  1. Tím, že nebudeme předpokládat, že ostatní jsou heterosexuální, nebo alespoň do té doby, než se vyoutují. Tedy nebudeme předpokládat, že osoba, s kterou se bavíme, je sexuálně orientovaná na „opačné“ pohlaví.
  2. Podporujeme viditelnost i jiných sexuálních orientací, než je heterosexualita. Tedy neříkáme o pansexuálních ženách, které jsou ve vztahu s mužem, že jsou heterosexuální, stejně tak neříkáme o asexuálních lidech, že akorát nepoznali pravou lásku.
  3. Když někde vidíme příklad heteronormativity, upozorníme na to.
Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz